מאמרים


לחפש אתונות; למצוא מלוכה

נשלח 12 בדצמ׳ 2015, 9:11 על ידי דינה טיפול באמנות

חדש בwordpress של טיפול באמנות בצפון:
https://arttherapynorth.wordpress.com/2015/12/12/%D7%9C%D7%97%D7%A4%D7%A9-%D7%90%D7%AA%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%9E%D7%A6%D7%95%D7%90-%D7%9E%D7%9C%D7%95%D7%9B%D7%94/?preview=true&iframe=true

טיפול באמנות בצפון ב-wordpress

נשלח 7 בנוב׳ 2015, 0:34 על ידי דינה טיפול באמנות   [ עודכן 7 בנוב׳ 2015, 0:35 ]

הטיפול בהבעה ויצירה

נשלח 21 באפר׳ 2014, 2:00 על ידי דינה טיפול באמנות בצפון   [ עודכן 22 בספט׳ 2015, 12:19 על ידי דינה טיפול באמנות ]

הפסיכותרפיה בראשיתה, התבססה על מילים. המטופל שכב על ספה בפסיכואנליזה, או על כורסא בפסיכותרפיה ודיבר ככל העולה על רוחו והמטפל מצדו הקשיב והגיב. לאנשים מסוימים דרך זו של טיפול מועילה ביותר. אך התברר, שיש אנשים שבדרך זו לא מגיעים לאותם חלקים בנפש שחסומים לעולם המילולי.

מח ימין. מח שמאל

לפי תאוריות נוירולוגיות מסויימות, מקובל לחשוב שיש  חלוקה של התפקודים במח כך שההמיספרה הימנית של המח אחראית על החשיבה היצירתית וההמיספרה השמאלית מטפלת יותר בחשיבה הלוגית.

ידוע שהתפקודים המילוליים, נשלטים על ידי אזורים בהמיספרה השמאלית. כמו "אזור ברוקה" ואזור "ורניקה" למשל.

הרומן שלי עם אוכל

נשלח 20 באפר׳ 2014, 7:04 על ידי דינה טיפול באמנות בצפון   [ עודכן 22 בספט׳ 2015, 11:27 על ידי דינה טיפול באמנות ]

https://www.facebook.com/foodromance                                                                https://www.facebook.com/groups/foodromance/
         דף פייסבוק "הרומן שלי עם אוכל"                                                                                           קבוצת פייסבוק "הרומן שלי עם אוכל"
כל אחד מאתנו, מרגע לידתו מנהל רומן עם האוכל שלו. האוכל מהווה עבורנו חומר ואנרגיה המאפשרים את הישרדותנו, אך האוכל גם מפתה אותנו, מהווה תחליף לחבר כשאנו בודדים, ממלא אותנו כשאנו ריקים ועוד.

מה הקשר בין אכילה ותזונה לבין הנפש? ובכן, אם ניסית כבר דיאטות למכביר, היית אצל תזונאי/ית ולא יכולת להביא לידי ביצוע את המלצותיו/ה, את/ה מוטרד/ת מהמראה שלך למרות שאחרים אומרים לך שאת/ה נראית/ה בסדר, במקרים כאלה ואחרים יכול מאוד לעזור לבדוק גם את השפעת המצב הנפשי שלך על הבחירות שאתה עושה בהקשר לתזונה, פעילות גופנית ובריאות ככלל.

הטיפול בהבעה ויצירה יכול לאפשר לך להתוודע לחלקים בנפשך שלא הכרת עד כה ועל ידי כך לשפר את יכולתך לעשות את הבחירות הנכונות גם בנושאים הללו.
למאמר בעל הספה
    לתקציר הרצאה בנושא אכילה רגשית בפני סטודנטים לתזונה

טיפול נפשי (פסיכותרפיה)

נשלח 20 באפר׳ 2014, 6:03 על ידי דינה טיפול באמנות בצפון   [ עודכן 12 בדצמ׳ 2015, 9:14 על ידי דינה טיפול באמנות ]


מלטינית: פסיכו - נפש. תרפיה - טיפול.

הפסיכותרפיה הדינמית, מבוסס על התאוריות הפסיכואנליטיות, אותן פיתחו פרויד וממשיכיו. (יונג, וויניקוט, קליין, ביון, קוהוט ואחרים)

נראה לי שהמאפיין העיקרי בגישה טיפולית זו, הוא הרעיון של "אסוציאציות חופשיות". כלומר, שכל מטופל שמגיע לטיפול יספר ככל העולה על רוחו והתכנים שיביא המטופל, הם הטיפול עצמו. המטפל מקשיב ומדי פעם מתערב בפרשנות או בתגובה אחרת וכך מתאפשר לאדם לשתף את הגיגי נפשו עם אדם אחר, המיומן בגישה זו.

לעתים תהיה זו פעם ראשונה, שמחשבות שהאדם חזר עליהן פעמים אינספור בתוך ראשו, תראינה אור ותחשפנה באזני אדם אחר, שיוכל לתת להן מקום בתגובתו.

עקרון חשוב נוסף בפסיכותרפיה, הוא עקרון ההכלה. את המונח טבע ו. ביון. משמעות המושג היא שהמטפל וחדר הטיפול מהווים מיכל עבור המטופל בכמה מובנים: 1. עצם העובדה שהמטפל מקשיב למטופל ולא מספר לאף אחד אחר את מה ששמע, נותנת למטופל את התחושה שהם בתוך מיכל סגור.

2. היכולת של המטפל להכיל את כל התכנים שיביא המטופל לחדר, ויהיו קשים או מביכים או מעוררים רגשות עזים ככל שיהיו, היא שמאפשרת למטופל לספר את אותם תכנים ולהרגיש את הרגשות המתלווים אליהם. באמצעות התהליך הזה, המטופל יכול לאט לאט לעבד את אותם רגשות ומחשבות ולהגביר את מודעותו העצמית וכן, להרחיב את רפרטואר מחשבות והרגשות שהוא מרשה לעצמו לחוות, מבלי שהם יהוו איום עבורו. חשוב להדגיש שהפסיכותרפיה הדינאמית היא תהליך ממושך, שרובו קורה בין הפגישות ובמקרים רבים מתרחש אצל המטופל תהליך שינוי משמעותי.

תקציר זה הוא קצה הקרחון של נושא שנכתבו עליו כבר ספרים רבים, אתרים שלמים ואפילו סרטים. בעצם, רוב מה שקורה בפסיכותרפיה קורה בין הנפשות של המטפל ושל המטופל, מה שהופך את דרך הריפוי הזאת למאוד מורכבת ועל כן כה מעניינת ומעמיקה.


ספת הטיפול של פרויד

1-5 of 5